V poslední době se rozhořela debata ohledně názvosloví pro podávání piva. Určitě jste slyšeli argument typu "Točí se porno/kolotoč/zmrzlina. Pivo se čepuje!". Jako jo a ne. Je to hodně o kontextu a kdybychom měli být úplnými pivními fanatiky a vyjadřovat se naprosto korektně, použili bychom úplně jiné slovo. Aby pivo doputovalo na výčep a mohlo se servírovat, musí se nějakým způsobem dostat ze sudu. A tady je jádro tohoto sporu. Tak se na to pojďme podívat.
Točené
Na baru v hospodě kdysi bývalo takové velké kolo, kterým hospodský zatočil. Tím vehnal vzduch do sudu a díky tomu se mu povedlo pivo natočit. A od tohoto úkonu se právě vžil termín "točené". Na pozůstatky podobného mechanismu lze stále ještě narazit v některých hospodách u nás, větší štěstí ale uděláte v zahraničí. Není to sice úplně to samé, ale princip je dost podobný. Akorát v tomto případě se zapumpuje pákou a pak se krásně natočí pivo do sklenice.
Čepované
Viděli jste Dařbujána a Pandrholu, jak Smrťák s Dařbujánem pijí ve sklepě u Pandrholy? Tak tak přesně funguje čepované pivo. Máte sud, na který narazíte čep a pak jen točíte přímo ze sudu samospádem. Dnes je to moderní záležitost, nejvíc jsem to viděl asi u pivovaru Cobolis, který pravidelně naráží malé soudky a potom je samospádem čepuje zákazníkům.
Jak je to tedy správně?
Kdybychom chtěli být úplně hyperkorektní tak tlačené. "Hej, Franto, natlač mi tam jednu desítku!", ano, přesně tak, to se asi neujme. Ale je to právě naprosto přesné. Dnes se pivo ze sudů tlačí pomocí plynu (na akcích většinou vzduchem nebo CO2, v pivnicích a barech směsí CO2 a N2), takže chceme-li být úplně přesní tak bychom měli používat toto spojení. Ale nezní to dobře. Proto používejte to, co vám nejvíc vyhovuje. Já rád používám čepování - přijde mi to více profesionální. Ale nikdy jsem nikoho v pivnici nepoučil, že nemá říkat točené. Důležité je, aby pivo, které dostanete, bylo správně ošetřené a dobře načepované. A jestli to výčepní čepuje nebo točí? Čert to vem.