Je točené lepší než lahvové?

Otázka stará snad jako pivovarnictví samo - je lepší točené nebo lahvové pivo? Odpověď není tak jednoduchá jak by se mohlo zdát. Kdysi dávno, v dobách, kdy tu moc malých pivovarů nebylo a kdy jsem ještě chodil do hospody na piva z velkých pivovarů, jsem měl jednoznačnou odpověď - lepší je točené! Když si totiž dáte Plzeň v hospodě a nebo v lahvi, kterou koupíte v místním supermarketu, tak je to sakra rozdíl. Jenže dnes se nedokáži přiklonit ani na jednu stranu. A jako vždycky je to hodně o kontextu. Záleží totiž na hodně faktorech, které bych chtěl s vámi probrat a které hrají velkou roli v tom, jestli si pivo užijete více z lahve nebo z výčepu.

Péče o pivo

Jedná se asi o nejdůležitější faktor pro to, abyste si vychutnali jak točené tak lahvové. Pokud výčepní nečistí trubky, nepoužívá pořádně umyté, studené a mokré sklenice, nepoužívá na stáčení vhodné plyny nebo nemá správně nastavené chlazení. Ale platí to i o lahvovém - pivo může být při stáčení oxidováno, špatně vymyté nebo špinavé lahve a nebo špatně uzavřená (a tím propustná láhev) mohou udělat z perfektního piva něco nepoživatelného. Velký vliv mají i PET lahve, které jsou sice oblíbené, ale plast je lehce propustný a tím pádem tam dochází k mikrooxidaci, která se po nějaké době objeví. Už chápete, proč mám v nabídce pouze skleněné lahve a plechovky?

Pasterace, filtrace

Kolikrát nějaké pivo chutná skvěle na výčepu, ale nic moc v lahvi. Může to být právě tím, že v sudu je nepasterované a/nebo nefiltrované a do lahve se pasteruje a filtruje. To ovšem neznamená, že by to nějak výrazně zkazilo jeho chuť - hraje tam podíl i jiný faktor, o kterém si budeme povídat v dalším bodě - ale samotný proces pasterace nebo filtrace připrav pivo o část chuťových vlastností. Ověřil jsem si to na vlastní kůži, když jsem kdysi vyráběl cider - po několika měsících ležení byl naprosto skvělý, jemně nasládlý s příjemnou jiskřivou kyselostí. Po pasteraci, filtraci a stočení do lahví to byl úplně jiný produkt, kde se ta jemná sladkost ztratila a celý výsledek byl spíše plošší, oproti původnímu, surovému stavu.

Skladování

To že je pivo pasterované nebo jakkoli jinak upravené ještě nemusí znamenat katastrofu, pokud bude dobře skladováno. Měl jsem piva z lahve, která byla pasterovaná nebo filtrovaná a přesto byla velmi dobrá, srovnatelná s čepovaným. Tak v čem byl problém? Ano, jak hovoří nadpis, ve skladování. To, že máme nějaké pivo pasterované nebo filtrované ještě neznamená, že jej můžeme skladovat špatně. Pivo jsme upravili, aby bylo stabilní - zkrátka, aby se v něm již nevyskytovaly živé kvasinky, které by v lahvi (nebo sudu) rozjely svou činnost a tím se pivo zkazilo. Takže teoreticky se dá skladovat, na rozdíl od "živých" piv, klidně v pokojové teplotě. Ale to neznamená, že další látky obsažené v našem milovaném nápoji mohou. Pivo je plné nejrůznějších látek z chmele, sladu, ale i samotných kvasinek, které pivu propůjčují svou chuť, barvu nebo aroma. A tyto látky reagují se světlem, v teplém prostředí a nebo dlouhým skladováním degradují. Takže i pasterované pivo je nejlepší skladovat v chladu bez přístupu světla a nejlépe v tmavé lahvi, plechovce a nebo sudu.

 

Abych to nějak způsobem shrnul na závěr. Pokud kupujete čerstvé pivo, o které bylo dobře postaráno a správně jej skladujete jak vy tak prodejce, vychutnáte si skvěle i lahvové pivo. Kolikrát je lahvové lepší než točené, pokud se výčepní neumí o pivo postarat. U mě ale nemějte strach. O lahve se starám přesně podle všech zásad a tak si můžete být jistí, že ode mě budou piva vždy ve skvělé kondici.

Zpět do obchodu