Jak začít? 3. díl - Varna

Takže.. Už jsme si vybrali z čeho vlastně chceme vařit a teď se podíváme na typy varen, jaké si domů můžeme pořídit. V tomto článku se zaměřím hlavně na vaření ze surovin. Tedy vaření přímo ze sladu s pomocí rmutování. Dá se samozřejmě cokoliv z níže uvedeného použít i na vaření ze sladového výtažku, ale počítám, že každý z vás časem bude chtít vařit ze surovin, soustředím se tedy hlavně na tento aspekt. Pokusím se každou variantu nějak shrnout a vypíchnout její výhody a nevýhody.

1) All-in-one systémy

Ideální řešení pro všechny, kteří nemají místo nebo nechtějí řešit stavbu varny. Jedná se o pivovary Grainfather, Brewster Beacon apod. V podstatě se jedná o zařízení, ve kterém provedete rmutování, scezování i chmelovar. Jsou na elektřinu a většinou mají možnost nastavení rmutovacího programu, který vše dodržuje bez nutnosti vaší přítomnosti. K nim už vám stačí pořídit pouze nějaký chladič, kvasnou nádobu, případně lednici na kvašení a ležení piva. Na co si musíte dát pozor je možné připalování během rmutování. Tyto systémy jsou většinou dělané na systému recirkulace pomocí čerpadla. Mají výpustní ventil a scezování je vymyšlené buď pomocí falešného dna, nebo pomocí sladového koše.

Mezi výhody patří jednoznačně jednoduchost ovládání, mobilita celého zařízení a skladnost. Nevýhoda je v ceně celého zařízení a pro někoho může být nevýhoda vaření pouze infuzním rmutováním.

2) Hrnce a kutilství

Cesta, kterou jsem se vydal já. Ne snad, že bych byl nějaký kutil, spíš naopak. A právě proto to byla pro mě výzva. V podstatě se jedná o stavbu vlastní varny s použitím hrnců a dalšího vybavení. Vše musíte vyřešit vy. Jak se bude dílo ohřívat? Jak se bude scezovat? Kolik hrnců budu potřebovat? Jak budeme vše přetahovat do druhého hrnce nebo do kvasné nádoby? A další a další otázky. Záleží jen na vás, jak začnete, jak budete pokračovat. Já osobně svou varnu vylepšuji s každým vařením. Vždy dokoupím něco nového o co varnu rozšířím. Ale o mé varně někdy příště.

Výhodu bych zde viděl v ceně. Může být sice také vysoká, ale dá se kupovat postupně. Navíc můžete začít s jedním hrncem a vařit z výtažku a postupně dokupovat vybavení a tím se zlepšovat. Další výhoda je variabilita, se kterou si můžete svou varnu postavit a přizpůsobit. Nevýhodou je, že ne všechno bude fungovat, jak si představujete.

Závěr

Věřím tomu, že někteří kolegové domovařiči najdou i nějakou třetí možnost. Většinou je to zavařovací hrnec s vyndanou pojistkou, aby mohl probíhat var bez vypnutí ohřevu. Jde to, ale já úplně nejsem fanoušek podobného řešení. Buď to bude pro vás vyhozený čas a peníze, které můžete investovat do lepší varny nebo se může stát i nějaká závada na hrnci a časem vás bude čekat další investice (v lepším případě). Zavařovací hrnec je super pomocník, ale spíše jako hrnec na vyslazovací vodu než přímo varna.

Zpět do obchodu