Jak začít? 2. díl - Volba surovin

Než začnete bezhlavě nakupovat vybavení na domácí vaření je nutné si uvědomit, jaký máte rozpočet a jak vlastně chcete v pivní cestě pokračovat. Existují tři možnosti, jak doma vyrobit pivo. Od té úplně nejlevnější, téměř bez investic, až k té úplně nejdražší variantě. Já se od začátku pustil do budování nejdražší varianty a často jsem chybějící komponenty řešil půjčením od kamaráda. Ne každý má ovšem tuto možnost. Ale co to budu dlouze okecávat, pusťme se do toho.

1) Mladinový koncentrát

Nejjednodušší a nejlevnější metoda. Jde o již hotovou mladinu, která byla zhuštěna do koncetrátu. Tento stačí v požadovaném poměru naředit s vodou, nasadit kvasinky (většinou součást balení) a čekat. Co tedy potřebujeme? Kvasnou nádobu a případně lahve nebo sud na stočení. Pokud děláme ležák je nutná ještě lednice, do které dáte kvasnou nádobu.

Nevýhodou této metody je, že máte pivo již hotové a nemůžete si jej nijak upravit k obrazu svému. Odpadá tam tedy ta fáze natěšení, jestli recept, který jste si sami vymysleli, bude chutnat tak jak si představujete. Pokud nad vařením piva uvažujete pouze z důvodu, že chcete mít lepší pivo než ze supermarketu a levnější než z malých pivovarů a nechcete s tím mít moc práce, je toto metoda přesně pro vás!

2) Sladový výtažek

Sladový výtažek je zahuštěná sladina. Má krásnou medovou konzistenci a výrazné sladové aroma. Tento výtažek smícháte s vodou a provedete chmelovar. To znamená, že tady již vy vybíráte chmely a způsob chmelení. Už je to napůl vaše pivo! K této metodě již budete potřebovat nějaký hrnec, ve kterém přivedete dílo k varu (takže logicky i zdroj tepla) a chladič, kterým mladinu zchladíte na zákvasnou teplotu. A pak stejně jako u mladinového koncentrátu - kvasná nádoba, lednice, lahve, případně sud.

Nevýhodou této metody je opět určitá unifikovanost. Sladové výtažky se totiž vyrábí zpravidla 4 druhy - plzeňský, pale ale, pšeničný a tmavý. Dokážete si s tím hodně vyhrát, kombinací je zde spousta, ale i tak časem narazíte na něco, co vám z výtažku nepůjde. Nehledě na fakt, že z čerstvého, čerstvě našrotovaného sladu pivo bude chutnat vždycky lépe. Osobně ve sladovém výtažku vidím určitý předstupeň vaření ze surovin. Vyzkoušíte si, jestli vás to baví, jestli vám to jde, máte na to čas a jestli se vám vůbec chce investovat do něčeho většího.

3) Vaření ze surovin

Metoda nejdražší na vybavení i nejnáročnější na čas. Používáte suroviny už od sladu. Takže si slad našrotujete (nebo koupíte šrotovaný), rmutováním si vyrobíte sladinu, provedete chmelovar, zchladíte a zakvasíte. Pokud nekupujete slad našrotovaný (je lepší si jej našrotovat, ale není to až tak nutné) budete potřebovat šrotovník. Na vaření budete potřebovat minimálně dva hrnce, nebo tzv. all-in-one systém (o tom se rozepíši v dalším článku). Musíte po odrmutování oddělit sladové mláto od sladiny, takže potřebujete něco, čím celé dílo scedíte. A pak už je to opět stejné jako u výše zmíněných metod.

4) Minirmutování (minimash)

Ano, psal jsem tři možnosti, ale tahle metoda je někde mezi sladovým výtažkem a vařením ze surovin. Ačkoli mám já doma varnu, ve které můžu vařit ze surovin je pro mě tato metoda někdy výhoda. A je výhodná i pro někoho, kdo nemá kapacitu vařit ze surovin, ale rád by pivu ze sladového výtažku dodal svěží chuť čerstvého sladu. Pro tuhle metodu se nejčastěji používá partial mash. Ve vodě rozpustíte sladový výtažek, našrotovaný slad dáte do speciálního varného sáčku, vložíte dovnitř a provádíte rmutování podle vašeho receptu. Na konci sáček vytáhnete a necháte vykapat zbylou vodu. Poté uděláte chmelovar.

A v čem je tato metoda výhodná i pro mě? Občas se stane, že chcete uvařit silnější pivo (barley wine, stout, tripel apod.), ale abyste měli požadovanou vyšší stupňovitost, tak vám nemusí stačit kapacita varny. V tu chvíli je tato metoda přesně pro vás. Díky sladovému výtažku si zvednete původní hustotu a díky čerstvému sladu dodáte přesně tu chuť nebo vlastnost, jakou potřebujete.

 

Co říci závěrem? Osobně doporučuji začít rovnou ze surovin. Je to větší zážitek, větší zábava a máte to více pod kontrolou. Pokud si nejste jistí a nebo nemáte dostatečné finance, nedoporučoval bych vám začínat mladinovým koncentrátem, ale rovnou výtažkem, případně minirmutováním. Jak by taková základní varna mohla vypadat si řekneme v příštím dílu.

Zpět do obchodu