Průvodce pivními styly 4. díl - Pšeničná piva

Pšeničná piva kdysi tvořila podstatnou část pivovarské výroby u nás. Měla velmi silnou tradici, ale postupně byla vytlačována ležáky. Ovšem v posledních letech se opět dostává do popředí a vrací se na pivní scénu, hlavně díky své lehkosti s osvěžujícím charakterem. Nejdominantnější jsou pšeničná piva hlavně v Německu a ne náhodou je nejznámějším pšeničným pivem právě bavorský Weizen, neboli také Weissbier. Moderní pojetí Weissbieru se píše od konce devatenáctého století, kdy jej začal vařit bavorský pivovar Schneider. Jejich Schneider Weisse Original je dodnes považován za vzor stylu a vaří jej údajně stále podle stejného receptu z roku 1872.

Typické pro pšeničná piva je jejich aroma banánů a hřebíčku, které v pivu produkuje speciální kmen kvasinek. Celková lehkost pití, příjemné ovocně-kořenité aroma a slabé chmelení jsou ideální kombinací pro ty, kteří nevyhledávají příliš chmelové hořkosti a naopak hledají osvěžující nápoj.

Weizen

Jak už jsem psal výše, jedná se o bavorský typ pšeničného piva. Často se můžete setkat i s pojmy jako "Kristallweizen" a nebo "Hefeweizen". Chuťově by to měla být totožná piva, pouze se liší filtrací. "Kristalweizen" je filtrovaný a jeho barva je krásně čirá, zato "Hefeweizen" je nefiltrovaný, tím pádem přirozeně kalný a obsahující kvasnice. V každém případě by měl Weizen mít krásně zlatavou, slámovou barvu, která přechází až do zlatavých tónů. Typické je aroma banánů a hřebíčku a nižší hořkost. Při vaření se, podle bavorských zákonů, používá minimálně 50 % pšeničného sladu, zbytek tvoří nejčastěji slad plzeňský.

Witbier

Další významný typ pšeničného piva. Pochází z Belgie a oproti Weizenu se do něj nepoužívá pšeničný slad, ale nesladovaná pšenice. Kromě toho je jeho charakter celkově více podobný belgickým pivům, která mají často ve vůni a chuti kořenitý charakter. Tento chuťový profil je získán použitím belgických kvasinek a také koriandru a pomerančové kůry.

American Wheat

Jak jste se asi dovtípili z názvu, jedná se v podstatě o Weizen, který je uvařen typicky americkou cestou. Tedy jsou použity neutrální americké kvasinky a je cítit výraznější chmelení, hlavně tedy americkými odrůdami. Používá se pšeničný slad v minimální míře 30 % a chmelové aroma by mělo být spíše středního rázu. Stejně tak i hořkost by měla být nízká až střední.

White IPA

A opět ti Američani! White IPA je zase takový kříženec mezi evropským pivním stylem (v tomto případě Witbieru) a amerického IPA. Je zde výraznější chmelení americkými nebo novozélandskými chmely, používají se belgické kvasinky a stejně tak se dá použít i koriandr a pomerančová kůra. Ovocně-kořenitá vůně do banánu, hřebíčku, koriandru a pomerančové kůry, střední chmelové aroma do peckového ovoce, citrusy a tropického ovoce a vyšší suchá hořkost jsou nejtypičtějšími znaky tohoto stylu.

 

Zpět do obchodu