Průvodce pivními styly 3. díl - Ale

V minulém díle jsem trochu přeskočil, ale dnes se vrátíme zpět na původní cestu. Protože vedle ležáků tu máme další velkou (troufám si říct větší) skupinu piv - Aly. Piva typu ALE tu byla dávno před ležáky, hlavně z technologických důvodů. Kdysi byl problém kvasit pivo při nízkých teplotách, nedalo se to uchladit. Proto převládaly hlavně svrchně kvašená piva. A ještě než se objevil náš známý Pale Ale (tedy světlé svrchně kvašené pivo) dominovala, hlavně anglickému trhu, tmavá piva porter (pokud by vás zajímalo, co dominovalo u nás, tak to byla vesměs piva pšeničná). S rozmachem průmyslové revoluce a rozšiřováním anglických kolonií začaly Aly získávat oblibu. Zejména nejznámější typ Pale Ale - India Pale Ale (IPA) - která se vařila v Burton upon Trent, kde mají extra tvrdou vodu díky sádrovci, která propůjčila těmto světlým pivům nezaměnitelnou hořkost. 

IPě jsem věnoval samostatný článek, protože vyjmenovat všechny "podstyly" IPy a Alů, tak by to byl hodně dlouhý článek. Proto si v tomto článku představíme hlavně ostatní styly Alů. Příbuzným stylem jsou i anglické "Bitters", o kterých si také krátce něco povíme. Oproti IPA dnes označujeme jako Pale Ale spíše slabší piva kolem 12 % EPM.

American/English Pale Ale (APA)

Jak už jsem psal v úvodu - jedná se o slabší pivo (kolem 12 % EPM), zlaté barvy a je v něm důraz spíše na chmel, než na sladovost. Chmely se používají (jak už název napovídá) americké. Oproti anglickému Pale Ale, kde jsou zastoupeny anglické chmely, je tato varianta plná ovocných tónů díky aromatičnosti použitých amerických odrůd. Anglické chmelové odrůdy propůjčují spíše pryskyřičné, bylinné tóny.

Brown Ale

Také se mu někdy říká "British Brown Ale". Sladový Ale tmavě rubínové barvy, s lehce karamelovými tóny, ale bez pražených tónů, které najdete třeba v Porterech. Aroma lehčí, sladce sladové s tóny karamelu, oříšků a lehkým čokoládovým nádechem. V chuti dominuje lehčí až střední sladovost s karamelovým nádechem a suchým dozníváním. Chuť může být také karamelová, oříšková, sušenková nebo lehce čokoládová se střední chmelovou hořkostí. U tohoto piva hraje především hlavní roli slad, chmel je upozaděný a vytváří spíše lehce květinové nebo zemité tóny.

Irish Red Ale

Dobře pitelný červený Ale, lehce sladový s vyváženou chutí karamelové sladkosti, sušenkových tónů s praženou suchostí v závěru. Hořkost je spíše střední nebo nízká a převládají opět hlavně květinové a zemité tóny. 

Bitter/ESB (English Strong Bitter)

Světle jantarové až měděné pivo s výrazným chmelovým aroma s tóny květin, pryskyřice a/nebo ovoce. V chuti dominuje střední až vyšší hořkost s mírnou sladovou dochutí. Sladový profil je typicky chlebový, sušenkový, oříškový a ideálně má menší karamelovou chuť. Chmelové aroma by mělo být vyšší, ale zároveň by nemělo přehlušit slad, který by měl vše krásně doplnit. Hlavním znakem tohoto stylu je velmi vysoká pitelnost.

Barleywine

Neboli "ječné víno". Tento Ale je velmi silný (většinou má kolem 12 % alkoholu) a proto je pro něj typická hlavně sladová složka chuti. Oříškové, chlebové, karamelové a další tóny hrají hlavní roli v chuti tohoto stylu. Chmelení je spíše menší a hlavní pozornost je věnovaná sladu, ovšem v Americké verzi tohoto nápoje bývá častěji větší důraz na chmel a jeho spojení právě se sladem. 

Zpět do obchodu