O párování vína s jídlem určitě slyšel každý. Ale stejně dobře, a možná ještě o něco lépe, se dá párovat pivo s jídly. Důvod je stejný jako u vína - umocnit zážitek. Spojit skvělé jídlo a skvělé pivo je to nejlepší, co můžete udělat. Ale jak na to? Ukážu vám jednoduchý návod, jak postupovat při párování pivních stylů. A stejně jako všude jinde - nic není dogma, je to jen orientační návod, jak si třeba ozvláštnit večeři a nebo vybrat pivo na vaše letní grilování.
Světlé ležáky
Je jedno jestli to bude spíš americký styl, německý styl a nebo český styl ležáku. Důležité je ta základní charakteristika - světlý, příjemně řízný s jemnou chutí a příjemně hořkým dozvukem. Tento typ piva je nejvhodnější ke kuřecímu, k mořským plodům nebo sýrům.
Blonde ale
Tento styl se vyznačuje především jemnou sladovou chutí s lehkou až střední chmelovou hořkostí. Díky tomu se skvělé hodí ke sladkým, pálivým a nebo kořeněným jídlům.
Weizen
Příjemná sladko-kyselá chuť a hlavně nezaměnitelné kvasničné aroma hřebíčku a banánů - to je typické pro německá pšeničná piva. Pokud vaše jídlo obsahuje kyselé nebo kořenité chutě (typicky třeba hořčice, křen nebo nakládačky) weizen dokáže tyto chutě nádherně podtrhnout.
Pale ale
Stejně jako s ležákem - je jedno jaký přesně styl to je. Největší prim tu hraje jeho robustní chmelové aroma, ale přitom střední hořkost. Proto nejlépe vynikne s kořenitými, uzenými a nebo velmi aromatickými jídly.
IPA
Vysoká hořkost a velmi výrazné chmelové aroma - typické vlastnosti pro tento pivní styl. A proto je celkem jasné, že na takové pivo je potřeba silný kalibr. Jídla párovaná s tímto stylem by měla být výrazně slaná, kořenitá, smažená a úplně nejlepší jsou burgery.
Amber ale
To nejlepší z obou světů - to by aspoň řekl klasik. Oproti pale ale je amber ale mnohem plnější ve své sladovosti. A tato příjemná sladová chuť je doprovázena velmi vyváženým chmelovým aroma a hořkostí. Proto je nejvhodnější jej párovat s burgery, pálivými křidélky a obecně s kořenitými jídly. Vhodný je též ke smaženým jídlům, pizze a nebo steakům.
Irish red ale
Na tenhle typ piva se u nás moc nevyskytuje, ale přesto ho sem zařadím. Je typický pro své krásně plné tělo s lehkým nádechem do karamelu. Chmel je tam cítit jen lehce a má spíše zemité až květinové tóny. Nemůžete šlápnout vedle, pokud k podobnému pivu budete podávat nějaká výrazná, kořenitá nebo uzená (případně nakuřovaná) jídla. Hovězí, grilované kuřecí a nebo žebra se zdají jako velmi vhodná varianta.
Porter
Portery se vyznačují čokoládovou chutí a příjemným praženým závěrem. Osobně bych doporučil porter k červenému masu - vepřově, hovězí, ale i třeba k lososovi. Skvělé je i k jakémukoli grilovanému masu, párkům, klobásám a nebo slanině.
Stout
Stouty mají většinou plnou čokoládovou až kávovou chuť. Proto je nejvhodnější je kombinovat právě s pečenými, praženými nebo uzenými jídly. Skvělé jsou i k dezertům, slaným jídlům a nebo grilovanému masu.