Pivovar Muflon

Kunratický pivovar Muflon se ke mně dostal přímo z pivovaru. Ozval se mi obchodní podsládek s nabídkou degustačních vzorků. A kdo jsem já, abych odmítl pivo zdarma?! Pivovar se nachází nedaleko Tvrze Kunratice, kde se pivo vařilo již v dobách minulých a na tuto tradici současný pivovar navazuje. Jméno pivovaru dodal nedaleký Kunratický les s volně žijícím stádem muflonů.

Světlý ležák

Začal jsem ležákem. V tomto případě 11°, 4,5 % alkoholu. Ti z vás, kdo mě znají, vědí, že jsem na ležáky velmi náročný. Na první napití velmi dobrý ležák. Necítím tam diacetyl, který mi hrozně vadí u ležáků. Chuť je tak akorát peprná a hořká a je tam jen neznatelná sladová linka.

Polotmavý ležák (Vídeň)

Polotmavý ležák vídeňského typu. Je to 12 ° pivo s 5 % alkoholu. Polotmavá piva jsou mezi českými pijáky piva méně oblíbená a to hlavně pro svou sladovou, karamelovou chuť a slabší hořkost. Za to tenhle je krásně vyvážený. Příjemná oříšková chuť sladu, která ale nedělá příliš hutné tělo. A tahle příjemná oříškovost je doprovázena super hořkostí. Celkově to působí velmi uhlazeným dojmem, zapadá to do sebe a mám chuť se znovu napít.

Světlý ležák za studena chmelený

Tady je nutno přidat jednu poznámku - můj kamarád, Martin Povýšil, vaří ve svém pivovaru Ruprenz ležák desítku, kterou za studena chmelí americkými chmely. Osobně to považuji za jednou z nejlepších piv v jeho nabídce a bylo vždy nejprodávanější, když bylo na čepu. Takže do této degustace jsem šel už s nějakými očekáváními, která se nenaplnila. Celou dobu mi trochu vadila taková travnatost, lehce tam byla cítit nějaká až kyselá chuť a vše se to třískalo s hořkostí. Tělo nevýrazné a spíše tlačené na chmelovou hořkost a aroma. Z prvních dvou jsem byl velmi nadšen, třetí byl spíš průměr. Ale jak jsem psal v úvodu - jsem lehce ovlivněný.

Red Ale

"Pivo typu ALE rubínové barvy", hlásá etiketa a barva je opravdu krásná. Pod Red ALE si představuji pivo, které má příjemné sladové tělo s lehce karamelovými tóny a střední hořkostí. Hořkost je tu vyšší, ulpívající a dlouhotrvající. Což je škoda, protože to upozadí to, co je pro tento styl typické. Hlavně ve vůni jsou karamelové tóny krásně cítit. Ale po napití jsou tyto tóny skryté pod mohutnou hořkostí.

Amore Mio

Single hop IPA s chmelem Amarillo. Po předchozím Red ALE jsem si to moc užil. Ideální rovnováha mezi sladovostí a hořkostí. Hořkost je střední, pomalu odeznívá a nutí se znovu napít. Slad, ovoce a bylinky dominují v chuti a tóny tropického ovoce jsou zase cítit ve vůni.

New England IPA

Tenhle styl je většinou doprovázený mohutným chmelením na aroma a typickým "hazy" efektem, který způsobuje, že pivo vypadá jak nějaký šťavnatý džus. Zároveň má lehčí tělo, s přídavkem ovesných vloček, a tomu celému dominuje právě ovocné aroma použitých chmelů s úplně minimální hořkostí, která většinou spíš jen lehce doznívá, než aby hrála hlavní roli. Tady je tomu jinak - pivo je krásně čiré, vločky sice byly použity, ale tělo je plné a hořkost je středí, možná lehce vyšší. Chuť je příjemně medová, hořkost je doprovázena tóny mandarinek, pomerančů a lehce do manga. Doznívání spíš sladké, lehce do grepu, mandarinek. Velmi příjemná IPA, která teda úplně nesplňuje kritéria NEIPA, ale i tak bych jí s chutí doporučil.

Závěr

Většina piv byla velmi dobrá, zklamal mě pouze Red Ale, ale tam věřím, že šlo možná o nějakou vadnou várku/láhev. Za studena chmelený ležák mě také neoslovil, jak jsem již psal, měl jsem podobné pivo, které bylo lepší. Ač třeba jejich New England IPA nebyla úplně podle tabulek, neznamená, že nebyla dobrá a že jsem si jí neužil. Proto piva z tohoto pivovaru určitě patří do mé nabídky a doufám, že se zde brzy objeví!