De Molen

Na tenhle holandský pivovar mě upozornil můj kamarád. A musím tady veřejně říct: "Díky, Václave!". Na začátek trocha historie. Pivovar byl založen v garáží (ano, čtete správně) v roce 2004. Původním sládkem zde byl Menno Olivier, ke kterému se časem přidal jeho kamarád John Brus a společně založili Brouwerij De Molen (neboli Pivovar Mlýn). Jedna věc vás musí zaujmout hned na první pohled. Tou je vzhled etikety a její jednoduchost. Všichni jsme zvyklí na nádherné etikety, které samozřejmě skvěle prodávají (koukám na tebe Crazy Clowne). De Molen jdou ale cestou jednoduchosti a nechávají mluvit obsah lahve. Zároveň je ta etiketa velmi popisná a dozvíte se o pivu spoustu informací. Ale nechme první dojmy stranou a pusťme se do degustace.

 

Hugs & Kisses

Objetí a polibky. Lépe vystihující název nikdo vymyslet nemohl. Jedná se o Session IPu - tedy IPA, která je odlehčená, většinou na letní období, kdy se nám úplně nechtějí pít těžká piva, ale spíše lehčí, příjemně chmelená.  Aroma je krásně květinové. Chmely byly použité Žatecký na hořkost a na aroma Amarillo. Chuť je nádherně vyvážená. Na to, že je to 11° pivo je krásně cítit sladové tělo doprovázené příjemnou hořkostí a v závěru bylinné, zemité tóny přecházející postupně do tropického ovoce a květin. Objetí a polibky. Objetí a polibky. Fakt se to hodí.

Op & Top

V překladu to znamená něco jako "na špici" nebo "na vrcholu". Jedná se o jediné pivo, které není IPA. Je to chmelený belgický Blond Ale. První věc, co mě na něm zaujala, bylo nasycení. Málem mi přepěnila sklenice, když jsem jej naléval. Hugs & Kisses bylo jen tak lehce sycené, pohladilo po jazyku. Tohle byla sodovka. Blond Ales bývají často hodně sladové s typickým kvasničním aroma. V tomto případě je to vše navíc doplněno silnějším chmelením. Kousavá hořkost od Sládku a aroma z Amarilla dělají velmi zajímavé spojení, které hutnosti těla dodají na příjemné zemitosti, která postupně odezní v pryskyřičných tónech.

Vuur & Vlam

Poctivá IPA. Extrakt původní mladiny je 14,4 %. Na hořkost chmeleno Cascade a na aroma bylo použito Amarillo, Columbus, Chinook a Citra. Pokud mě znáte, tak víte, že jsem velký fanda tohoto stylu piva. A tohle je přesně ten typ, který by se klidně dal dát do encyklopedie pod heslo "Klasická IPA". Mohutné, sladové tělo, které dělá příjemnou plnost v ústech a hned za tím nálož chmelového aroma. Od krásně hořkých, zemitých, bylinný tónů až po lehounké ovocné doznívání s tóny citrusu, tropického ovoce a nádechem pryskyřice. 

Imperial IPA Amarillo

Nakonec jsem si nechal nejsilnější pivo. Double IPA, chmelená Sládkem a Žateckým na hořkost a nikdo rozhodně nešetřil s Amarillem na studené chmelení. Je to opravdu velmi silné pivo - 20 ° a rovných 9,3 % alkoholu. Ale přitom v chuti není rozeznatelná žádná alkoholová chuť, která by přebila ostatní složky tohoto piva. Neskutečná hutnost piva, které by se dalo doslova kousat a výrazná kořenitá hořkost se roztančí na jazyku a postupně přechází v lehké, ale dlouhotrvající květinovo-ovocné doznívání.

Závěr

Pivovar De Molen mě velmi mile překvapil. Ze čtyř piv mě velmi bavily tři. Nebavilo mě Op & Top - není to tím pivem, to bylo bez vad, ale spíš osobními sympatiemi k belgickým pivům, ke kterým jsem se zatím moc nepropil a jejich specifická chuť mi trochu vadí. Pokud ovšem dám stranou subjektivní pocity, což jsem ostatně při popisu piva udělal, bylo to velmi dobře pitelné pivo. Rozhodně se tedy můžete těšit, že nabídka mého obchodu se o tento pivovar v dohledné době určitě rozšíří.