Arpus

Nene, neudělal jsem chybu a už vůbec jsem nešel vykoupit zásoby v jednom nejmenovaném obchodním řetězci. Jedná se o poměrně mladý pivovar (založen v roce 2017) z Lotyšska. Jako název pivovaru zvolili lotyšské slovo Ārpus (což znamená "mimo"), protože jeho význam odráží typy piv, které vaří - mimo masově vyráběné ležáky, piva s ohromující chutí a vůní pro lidi odvážné vystoupit ze své komfortní zóny. Pivovar se nachází přímo v hlavním městě v Rize a nejraději vaří to, co sami milují. Tedy šťavnaté, bohatě chmelené "ejly", ovocná kyselá piva a těžké stouty. Arpus je v současnosti na Untappd číslo jedna mezi pivovary pobaltských států.

 

DDH Pale Ale Enigma

Na úvod jsem začal New England Pale Ale, který byl chmelený chmelem Enigma. Pivo bylo krásně šťavnaté s příjemnou hořkostí a ovocným dozníváním. Nemůžu si pomoct, ale cítil jsem v dochuti mandarinky. Hlavní vjem byl jehličnaté až zemité tóny. Pivo mělo příjemný říz a bylo tak akorát nasycené na můj vkus. Později jsem zalitoval, že jsem si tohoto piva nevzal víc. Bylo neuvěřitelně pitelné a bez váhání bych si otevřel další plechovku!

DDH IPA Vic Secret x Citra

NEIPA chmelená australským Vic Secret a americkou Citrou. Ve vůni jsem cítil ze začátku květinové aroma, které se ale po napití změnilo v mohutnou nálož ovoce s trochou jehličí. Příjemná citrusová linka se jen tak lehce vine celou dobu a příjemně doznívá. Pivo bylo příjemné, ale po předchozí Enigmě jsem pivo hodnotil jako lepší průměr.

Blood Orange Milkshake IPA

IPA s krémovým tělem doplněná o krvavé pomeranče. Jsem velký fanda podobných fúzí, ale tady mi vadila ta kombinace krémovosti a trpké, ulpívající hořkosti pomerančů. Celé to bylo doprovázeno citrusovými tóny chmelů a působilo to na mě hrozně přeplácaným dojmem. Navíc mi přišlo i málo nasycené. Z těch tří bylo tohle to, které mi vůbec nesedlo a měl jsem problém jej dopít. Což ale objektivně neznamená, že tato IPA byla špatná. Nenašel jsem tam nic, co by naznačovalo nějakou vadu nebo případně kontaminaci. Prostě jsem jen nebyl naladěn, nebo to opravdu nebylo pro mě.

Závěr

Ačkoli mi poslední IPA příliš nesedla hodnotím pivovar velmi vysoko. Určitě bych rád ochutnal i nějaká jejich tmavá piva, tak snad se mi poštěstí.